Тема. Об'єднане Королівство Великобританії та Північної Ірландії.
Підтема. Лондон – столиця Великобританії, нові ЛО.
Мета:
навчальна – ввести та активізувати у мовленні учнів лексичні одиниці теми «Лондон — столиця Великобританії»; вчити співставляти інформацію, удосконалювати навички усного мовлення, лексичні вміння
практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті (scanning); підготувати учнів до самостійного висловлювання про Лондон на основі змісту прочитаного тексту;
освітня – поглибити знання учнів з різноманіття визначних місць у Лондоні;
розвиваюча – розвивати пізнавальний інтерес учнів, пам;ять, уяву, мовну здогадку, вміння працювати у групах;
виховна – виховувати ціннісне ставлення до культури Англії.
Обладнання: підручник, карта Великобританії, карта Лондона, картинки з видами Лондона, тематичні малюнки, ілюстрації, "Match the Pairs"(H01), "Which sentences do not fit to the text", (H02), (H03), картки для індивідуального завдання.
Тип уроку: комбінований
Форми, методи, прийоми: робота в парах, групах, бесіда, пояснення.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку
Т: Today we are going to talk about London, the capital of Great Britain, to speak places of interest in London. By the end of the lesson you should be able:
• to speak about London;
• to recognize, understand new words and word combinations in the text and use them when speaking out;
• to identify main ideas and details from the text for reading;
• to participate in common conversational exchanges about the topic of today's lesson.
Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Робота над римуванням для підвищення особистісної самооцінки учнів.
“Chant to build up your self-esteem”.
а) Фонетичне відпрацювання римування.
I’m a pupil.
I’m a good pupil.
I’m a clever pupil.
I’m a talented pupil.
I’m a fantastic pupil.
I’m the most enthusiastic pupil.
I’m trying to be the best pupil in the world.
б) Бесіда з учнями за змістом римування.
Do you like to go to school?
What kind of pupil are you?
Do you feel good at school?
How many lessons do you have every day?
Do you have a lot of homework every day?
Do you get tired after lessons?
In what way do you try to be a good pupil?
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Vocabulary 1. Повторення раніше вивчених ЛО теми "Town Features".
Review.
1) Competition. Практикування учнів у вживанні вивчених ЛО.
Т: Make up as many sentences as you can to describe a modern town or city.
Presenting 2. Уведення та первинна активізація нових ЛО теми "London is the capital of Vocabulary Great Britain".
1) Practising pronunciation.
Read the words, word-combinations and sentences together with the translation.
2) Translating the sentences. Переклад речень.
3) Індивідуальна робота.
1) Big Ben a) Тауерський міст
2) Downing Street 10 в) Даунінг стріт, 10
3) Tower Bridge с) Біг Бен
4) Westminster Abbey d) Букінгемський палац
5) Madam Tussuad’s museum е) Вестмінстерське Абатство
6) St. Paul’s Cathedral f) Лондонський Тауер
7) the Tower of London g) Собор Святого Павла
8) Buckingham Palace h) музей мадам Тюссо
4) Matching. Знайти пару. (H01):
Match the words, word-combinations with their translation.
| |
а) Вестмінстерське абатство
| |
2. great statesman
|
b) промисловий район
|
3.
|
c) місце поховання
|
4. an industrial district
|
d) адміністративний центр
|
5. business centre
|
е) державний діяч
|
6. banks and offices
|
f) банки та офіси
|
7. administrative centre
|
g) діловий центр
|
Key: 1с; 2е; За; 4b; 5g; 6f ; 7d.
5) Match the places of interest at the pictures with their names; find these places on the map of London. Please use these phrases:
I want to tell you about...
I would like to tell you about...
I would like to pay your attention at this photo...
Look at this picture... (один учень називає визначне місце і показує його на карті, а інший - розповідає про місце і показує його картинку).
(H02):
1) St. Paul's Cathedral is a masterpiece of the famous architect Sir Christopher Wren. It took him 35 years to construct this beautiful building. You can see the huge dome with the golden bell and cross on the top. It is full of monuments. There is the Whispering Gallery there, which runs round the dome. People say that if someone whispers close to the wall on one side, a person with his ear close to the wall on the other side can hear what is said.
2) Big Ben is a huge clock on the Clock Tower of the House of Parliament. The Clock is
3) Under the decree of the King of England, it was designed to be not only a great abbey and a place of worship, but also a place for the coronation and burials of monarch. Westminster Abby also famous for its Poets Comer.
1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту.
а) Problem solving.
Т: What do you think?
Why do people often collect post-cards with places of interest pictured on them?
Why are they interested in the history of cities, towns and villages?
Do you want to know more about different cities and towns in our country and abroad?
б) Read and pronounce correctly.
2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.
a) Skimming. Переглядове читання тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст.
T: What do you want to know about London ?
Write five questions and then try to find out the answers while looking through the text.
б) Scanning. Читання тексту з метою максимально повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому та критичного її осмислення.
Т: Read the text again, then do the following activity.
(H03): Which sentences do not fit to the text about London ?
1. London is one the word's biggest cities.
2. London is a great industrial and cultural centre with the population of more than ten million people.
3. Buckingham Palace is known as "queen's house".
4. London consists of three main districts.
5. The City is the business centre of London .
6. Opposite the houses of Parliament is the Stock Exchange.
Key: 2, 4, 6.
T: Find out in the text the sentences or parts of them which correspond to the following Ukrainian ones.
3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.
а) Т: Read the questions in English and answer them.
б) Tell which 4 facts from the text about London impressed you most of all. The following expressions will help you to tell about it.
It was interesting for me to know...
I hardly believed that, but...
It should be mentioned here about...
Without doubt the information about…, was of great importance for me.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.
Скласти розповідь про Лондон – столицю Великобританії.
Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.
T: What have we done today?
Which fact from the text about London impressed you most of all?
What was the topic of our lesson?
What places of interest do you know?
Was it interesting for you to talk about London 's sights?
I'm pleased with your work at the lesson. Your marks are… We have some minutes and I propose you to enjoy through the English poetry.
Oh, London Towns fine town,
And London sights are rare
And London ale is right ale,
And brisk the London air.
Oh, London girls are brave girls
In silk and cloth of gold.
And London shops are rare shops
Where gallant things are sold.
John Mansfield
You are the best! See you!
Немає коментарів:
Дописати коментар